Joga jest każdą czynnością w którą wkładasz samą, samego siebie w 100 % , oddając się tej czynności całkowicie, twoje myśli i twoja obecność jest w tym miejscu i w danej chwili. Może to być rekreacja ruchowa, którą lubisz uprawiać i sprawia Ci przyjemność, może to być taniec, śpiew, gotowanie, twoja praca, zabawa z dzieckiem, zwierzakiem, czytanie, pisanie, sprzątanie, praca w ogrodzie, jedzenie, nauka, śmiech, modlitwa, podróżowanie, robienie na drutach, itp.,

„Joga w znaczeniu terminu filozoficznego, etymologicznego oznacza: Ujarzmianie, ujarzmienie, łączenie się i połączenie dla współczesnego człowieka ujarzmianie jest rozumienie jako takie opanowanie naszych zmysłów, emocji abyśmy to my nim kierowali, a nie one nami. Połączenie jest rozumiane jako budowanie w sobie harmonii ciała i umysłu”… [Grabara, Szopa, 2011].

Joga akademicka, hatha joga jest rekreacja ruchową, ćwiczeniami dla ciała, które mają za zadanie zdrowo, wzmocnić całe ciało, , uczy wzmacniać mięśnie, które się osłabiają i rozciągnąć te które się przykurczają, poprawić ruchomość w naszych stawach, nauczyć się jak dbać o siebie, niwelować wady postawy, doprowadzić Twoje ciało do symetrii między prawa i lewa strona, doprowadzić do równowagi w ciele, poprawne wykonanie pozycji ma zbawienny wpływ na kręgosłup, zwiększenie świadomości twojego ciała, poprawia krążenie krwi w organizmie, reguluje trawienie, koji twój układ nerwowy i hormonalny „Praktykowanie asan daje uspokojenie umysłu - dominację układu parasympatycznego”. „Ćwiczenie asan powoduje tonizowanie mięśni i ich odnowę, Jednocześnie, poprzez tłumienie impulsów przekazywanych do mózgu, pomaga w kontrolowaniu zaburzeń emocjonalnych oraz regulacji pracy serca przez oddalanie stresów psychicznych”. [Grabara, Szopa, 2011]. Joga poprawia komfort Twojego życia.

„Rekreacja ruchowa, aktywny wypoczynek(łac.recreo– odnowić, ożywić) – forma aktywności umysłowej lub fizycznej podejmowana poza obowiązkamizawodowymi, społecznymi, domowymi inauką. Stosowana w celu odpoczynku irozrywki. Rola rekreacji we współczesnym świecie nabiera znaczenia w związku z koniecznością zapobiegania sytuacjomstresowym, chorobom cywilizacyjnym, skracaniem czasu pracy i podnoszeniem poziomu życia. [Wikipedia]

Każdy z nas w swoim życiu ma i wykonuje takie czynności, które sprawiają mu niesamowita radość i pozwalają nasze emocje i myśli skierować tylko na nią i oddać się jej całkowicie i to jest właśnie joga. W najlepszym wypadku jest, jak ta pasja połączona jest z jakimkolwiek ruchem, wtedy nasze ciała są stymulowane do odnowy i regeneracji. Cześć z nas jednak nie lubi i nie uprawia żadnej aktywności fizycznej, nie można ich przekonać do dbałości o siebie a przecież każdy z nas jest stworzony do ruchu i bez niego nasze organizmy zaczynają się starzeć, chorować, zaczyna nas boleć kręgosłup, tyjemy, brak nam kondycji, powoli każdy ruch zaczyna być wysiłkiem.

Tak wiem po czas ćwiczeń i uprawiania rekreacji ruchowej pocimy się, brzydko pachniemy, bolą nas mięśnie, nie możemy złapać tchu, brak nam siły, jesteśmy czerwoni, trzeba wyjść z domu, spotkać się z nie znajomymi kobietami, mężczyznami, przełamać bariery psychiczne co oni powiedzą jak mi się cos nie uda, kupić ubranie sportowe, przestać oglądać serial, wydąć pieniądze i itd. Fakt jest trochę tego aby nie uprawiać żadnej rekreacji ruchowej.

Ale ja znam taka formę rekreacji ruchowej, która jest elegancka, Ty jesteś pachnąca, pachnący, oddychasz świadomie i jest Ci przyjemnie, poprawia się komfort Twojego życia, zapominasz o bólach pleców, jak ją ćwiczysz to chcesz wyjść z domu i poznać nowych, cudownych, uśmiechniętych ludzi, przestaje Cię obchodzić co powiedzą inni, bo zaczynasz akceptować siebie w pełni i lepiej rozumieć innych, zaprzyjaźniasz się z sobą, wychodzisz z zajęć zrelaksowana, zrelaksowany, zaczynasz czuć się coraz lepiej w swoim ciele i z samym sobą, twoje ciało się zmienia, wzmacnia, wszystkie funkcje organizmu zaczynają sie naprawiać i uzdrawiać. Pewnie domyślacie się tak to jest joga <3.

Na początek warto jest pochodzić na zajęcia do dobrego nauczyciela, pojechać na wyjazd z jogą aby nauczyć się poprawnie wykonywać wszystkie pozycje i być odpowiednio skorygowanym.

Po pewnym czasie możesz sama, sam wykonywać, ćwiczyć w własnym domu, swoim pięknym ogrodzie i ta rekreacja ruchowa już wtedy nie potrzebuje już nakładu finansowego. Ale zapewniam Cię jak już zaczniesz i poznasz tych uśmiechniętych i zrelaksowanych nauczycieli, ludzi ćwiczących jogę i poprawiających swój komfort życia to też będziesz tak chciała, chciał.

Bibliografia

Małgorzata Grabara, Janusz Szopa(2011) Asany jogi dla współczesnego człowieka. AWF, Katowice

Wikipedia wolna encyklopedia.

Strony które polecam:

http://jogaakademicka.pl/

http://www.joga-joga.pl/

http://radekrychlik.pl/

http://maciejwielobob.pl/

logo nowe

© 2017 LW24. All Rights Reserved. Designed By LW24.pl